Sekvoje v ČR
U nás se pěstuje sekvoj v parcích jen vzácně. Jeho přirozené stanoviště je v horských lesích o nadmořské výšce od 1 400 m do 2 150 m. Výskyt sekvojí je omezen na Spojené státy americké, na pobřeží jižního Oregonu a Kalifornie. Sekvoj je národním stromem Kalifornie. Pokud se chcete podívat na sekvoje v Čechách, pár exemplářů najdete například v zámeckém parku v Ratměřicích na Benešovsku nebo na zámku Buchlovice. Nedosahují takové mohutnosti jako Generál Sherman – nejmohutnější strom na světě, který je vysoký 83,8 m a obvod jeho kmene měří 31,3 m.
Sekvoj fest
Sekvoj fest je název trampského festivalu.
Sekvoj mamutí
Sekvoj mamutí je stálezelený jehličnatý strom z čeledi tisovitých, který roste na západním pobřeží USA. Má úzce kuželovitou korunu dosahující výšky až 115 m a stáří až 2 200 let. Větve vyrůstají do stran, jsou mírně skloněné k zemi. Kůra je měkká, vláknitá, velmi tlustá (až 30 cm), barvy červenohnědé. Kořeny rozprostírá do široka. Jehlice jsou dlouhé 15–25 mm a mají tmavozelenou barvu se dvěma bílými pásky na spodní straně. Samčí květy mají žlutohnědou barvu, samičí zelenou. Posléze se mění v šišky dlouhé 1,5–3 cm. Je to jediný recentní druh z rodu sekvoj (Sequoia), který žije v současnosti. Recentní druh znamená vymřelý druh, který žil v minulých geologických dobách a vyhynul nebo byl vyhuben člověkem.
Pěstování sekvoje
Sekvoj je rostlina původně pocházející z Kalifornie. Sekvoje rychle rostou a jsou velmi odolné vůči nemocem.
Jak zasadit sekvoj
Sekvoj obrovskou můžeme sázet celoročně. Substrát pro výsadbu je vhodný stejný jako pro pokojové rostliny. Do substrátu se přimíchává Perlit, který slouží jako drenáž. Stanoviště pro rostlinu by mělo být slunné a teplota by měla být v rozmezí mezi 18–22 stupni. Vhodné jsou do větších zahrad, ke svému růstu potřebují častou zálivku. Semena je před výsevem nutné stratifikovat, nebo vysévat v zimních měsících.
Jak stratifikovat semena sekvoje
Semena sekvoje obrovské, stejně jako semena mnoha jehličnanů, často vyžadují stratifikaci pro zlepšení klíčení. Stratifikace zahrnuje simulaci zimních podmínek vystavením semen nízkým teplotám, obvykle v chladničce, po určitou dobu, obvykle několik týdnů. Tento proces pomáhá změkčit semenný obal a prolomit dormanci, což umožňuje úspěšnější a rychlejší klíčení. I když to není nezbytně nutné, stratifikace významně zvyšuje míru a rychlost klíčení.
Při stratifikaci se semena obvykle umístí do vlhkého média (jako je vlhký papírový ručník nebo rašelina) uvnitř uzavřené nádoby (jako je plastový sáček nebo uzavíratelný obal) a skladují se v chladničce po stanovenou dobu, často 4–6 týdnů.
I když některá semena mohou vyklíčit i bez stratifikace, obecně se doporučuje je stratifikovat, aby se maximalizovala šance na úspěch, zejména pro začátečníky.
Důležitý je také způsob, jakým semena po stratifikaci zasejete. Pro vývoj sazenic je klíčové zajistit správnou vlhkost půdy, odvodnění a světelné podmínky.
Rychlost růstu skvoje
Mladé sekvoje rostou relativně rychle. Dosahují 20 metrů za přibližně 20 let. Dá se sehnat i metrový strom, který má již silnější kořeny, je tedy méně náchylný na vymrzání.
Sekvoj cena
Zde můžete vidět cenu sekvoje.
Zde můžete vidět cenu semen sekvoje.
Sekvoj obrovská prodej
Běžně sekvoj můžete koupit na internetu.